simay ozyigit3 - Simay Özyiğit (worldofsimay)
Bloggerlar

Simay Özyiğit (worldofsimay)

Simay Özyiğit, anne-çocuk ve lifestyle tarzı içeriklerle oldukça geniş bir kitleye hitap eden İzmirli bir blogger. Bu, samimi ve tatlı influencerı biraz daha yakından tanıyalım.

1.Simay Özyiğit, kısaca seni tanıyabilir miyiz?

07 Şubat 1986 tarihinde İzmir’de dünyaya geldim. Tam bir İzmir aşığıyım . Üniversite seçimimde bile İzmir dışında tercihte bulunmadım. Ailenin tek kız çocuğuyum. 9 eylül İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi’nden mezun olur olmaz, arkadaşlarımın tersine ben yine iş hayatıma İzmir’de devam ettim. İlk iş hayatıma TV sektöründe Sky Tv’ de çocuk programları sunarak başladım. 

2.Asıl mesleğin nedir?

Çalışma ekonomisi yani İnsan Kaynakları bölümünü bitirmeme rağmen İk‘yı kendime yakın bir alan gibi hissetmedim. Diksiyon eğitimi almamama rağmen ses tonumu okul yıllarımda da hep beğenirlerdi. Hayalim hep televizyonda program sunmaktı. İlk  iş hayatımda CVmi  Adecco’ya verecekken, Adecco’nun yan tarafında bulunan Sky Tv’ye giderek ve CVmi oraya bırakarak şansımı değerlendirdim. Bıraktığım CVden sonra arandım ve mülakatlardan geçerek işe alındım.

3.Sosyal medya ile tanışma hikayen nasıl başladı?

Sosyal medya daha Instagram yokken bile hayatımdaydı.Çocukken bile kasalı bilgisayarları ilk aldıranlardanım sanırım 🙂 Facebook’tan sonra Instagram daha yeniyken ilk girenlerden ve çok sevenlerdenim.Görsellik hayatımın her evresinde vardı. İçtiğim kahve fincanından, giyimime, hatta 3310lu telefon kılıflarımın giydiğim kıyafetle renginin uyumuna kadar görselliği seven hayatımda da bunu uygulayan biriyim. Instagram varolduğundan beri normal hayatımı önce arkadaşlarımla, sonra büyüyen takipçi kitlemle paylaşmaya başladım.

4.Bu kadar çok sevileceğini düşünüyor muydun?

Bukadar çok seveceğimi düşünmemiştim şimdi elim kolum diyebilirim:)

5.Bloggerlık kavramı sana göre neyi ifade ediyor?

Bloggerlık ; moda, yaşam stili annelik ve spor  gibi kendi seçtiği herhangi bir alanda lider olan ve takipçilerine bir şeyler katmayı hedefleyen kişinin tam zamanlı işidir. Bu kişiler takipçileri tarafından kanaat önderleri olarak da kabul edilirler. Firmalar ve markalar ile yasal çerçevede işbirlikleri yaparak markaların reklam yapmasına veya belli bir ürünü deneyimlemeye aracı olabilirler. Günümüzde kurumsal bir çok marka ve firma daha gerçek hedef kitlelere hitap edebilmek icin bloggerları tercih ederek kendileriyle çalışırlar. Blogger; yaratıcı, lider, trendleri takip eden ve trend yaratabilen bir kişi olmak zorundadır. Bloggerın belli bir çalışma saati yoktur. Blogger; sürekli yeni bir şeyler üretmek zorundadır. Tatildeyken bile çalışır, o yüzden bir blogger tanıyorsanız gidip alnına kocaman bir öpücük kondurun; çünkü o kişi ağır işçidir.

6.Paylaşımlarını yaparken en çok neye dikkat ediyorsun?

Paylaşımlarımı yaparken, yani bazen bir fotoğraf paylaşmak için bile 100 kare çekiyorum. İşin arkasında ciddi bir emek var.Ben genelde profosyonel fotoğrafçı arkadaşlarımla çalışıyorum. Bazen saatlerce çekimlerim sürüyor. Shift saati gibi tüm günümü veriyorum diyebilirim. Amacım en iyisini fotoğrafı çekip en güzel içeriklerle tamamlayıp takipçilerimle paylaşmak.

7.Birçok firma ile çalışma içerisindesin. Bunları nasıl belirliyorsun? Her firma ile çalışma politikan nedir?

Şuan zaten belli bir levelda olduğum için artık firmalar kendileri ulaşıyor. Kimi ajans kanalı ile kimi mail ile. Çalıştığım firmaların bana ve takipçi kitleme uygun olması çok önemli. Her marka ile çalışmıyorum. Kendimi iyi hissettiğim ve gerçekten kullanıp sevdiğim bana iyi gelen ürünleri takipçilerimle paylaşıyorum. Bizler yeni çıkan ürünleri takipçilerimize duyuran aracı kişileriz. Ben cilt bakım uzmanı değilim, mesela bana iyi gelen takipçime gelmeyebilir, her zaman uzmanlarına danışıp ürün kullandırmaya doğru yönlendiriyorum. Takipçilerim bu durumu çok iyi biliyorlar, bu şekilde aramızdaki liyakat olayını da artırmış oluyoruz ve giderek büyüyen bir aile oluyoruz.

8.Simay’ın Dünyası adlı siten neleri içeriyor?

Instagram yokken blog sayfamı yönetiyordum. Beğendiğim, alışveriş yaptığım hatta gittiğim tatil yerlerini bile okurlarımla paylaşıyorum. Sadece olumlu değil olumsuz yaşadığım tecrübelerimi bile takipçilerime aktarıyorum. Orayı kendi günlüğüm gibi görüyorum.

9.İzmir’de yaşam zor olmuyor mu? Genellikle İstanbul’da sizin sektör daha yoğun. Nasıl yetişebiliyorsun?

İzmir doğduğum büyüdüğüm ve yaşamımı sürdürmek isteyip yaşlılığımda da kendimi burada hayal ettiğim cennet yer! Üniversite hayatımdan sonra bile az kazancağımı bile bile iş sektörü kısıtlı olan canım İzmir’imi yine tercih ettim ben. Heleki sosyal medyada, tüm kurumsal firmalar İstanbul’da diyebilirim. İzmir geriden takip ediyor bu akımı. Eventlere ve projelere olabildiğince katılmaya çalışıyorum; ama yine de İzmir’de yaşamaktan yanayım:) Nasılsa bir uçağa bakıyor İstanbul’a gelişlerim:)

10.Bloggerlar arası kıskançlıkların çok olduğunu duyuyoruz. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Ben olabildiğince bu olayların dışında kalıp ,kulağımı bana yapılan kötü bir söze karşı bile kapatıp,sadece işimi yapmaya  çalışıyorum,ve bildiğim yolda hedefime doğru sağlam adımlarla ilerliyorum. Çünkü kaosu hiç sevmeyen;  hümanist ve pozitif bir yapım var. Kıskançlık hiçbir zaman kimyamda olmadı; kötü yönlerimi de törpüleyip hayatı daha kolay hale, minimalist bir hale getirmeye çalışıyorum. Eğer bir kişi kendi yolunda yürürse, kim o yola taş koyarsa koysun, kendini bilen insanın o taşların üzerine basa basa istediği yere dimdik yürüyüp ulaşacağını biliyorum.

Simay Özyiğit’i sosyal medyada takip etmek için;

Instagram

Blog

Youtube

Daha fazla bloggerla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın!

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.